WW1FT2K74
Mfr.Part #
WW1FT2K74
Description
RES 2.74K OHM 1% 1W AXIAL
Diameter :
2.79mm
Operating Temperature :
-55°C~350°C
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Feature :
Moisture Resistant
Published :
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±1%
Resistance :
2.74kOhm
Packing Method :
TR, 11 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
WW1FT2K74
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT2K74
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.74kOhm, Wirewound,