WW1FT2K49
Mfr.Part #
WW1FT2K49
Description
RES 2.49K OHM 1% 1W AXIAL
1 (Unlimited)
Published :
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 11 INCH
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.79mm
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Power Rating :
1W
Resistance :
2.49kOhm
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
WW
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
1W
FIXED RESISTOR
Datasheets
WW1FT2K49
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT2K49
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.49kOhm, Wirewound,