WW1FT2K43
Mfr.Part #
WW1FT2K43
Description
RES 2.43K OHM 1% 1W AXIAL
2
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Resistance :
2.43kOhm
Axial, Through Hole
Packing Method :
TR, 11 INCH
Diameter :
2.79mm
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Feature :
Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
1W
Published :
JESD-609 Code :
e3
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Series :
WW
Datasheets
WW1FT2K43
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT2K43
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.43kOhm, Wirewound,