WW1FT255R
Mfr.Part #
WW1FT255R
Description
RES 255 OHM 1% 1W AXIAL
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Mount :
Axial, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wirewound
Feature :
Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Radiation Hardening :
No
Series :
WW
Contact Plating :
Tin
Resistance :
255Ohm
Diameter :
2.79mm