WW1FT243R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW1FT243R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 243 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Axial, Through Hole
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
1W
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packing Method :
TR, 11 INCH
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Resistance :
243Ohm
Feature :
Moisture Resistant
Diameter :
2.79mm
Contact Plating :
Tin
Composition :
Wirewound
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm