WW1FT1R47
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW1FT1R47
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.47 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Length :
38.1mm
Additional Feature :
PRECISION
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Mount :
Axial, Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Contact Plating :
Tin
Working Voltage :
500V
Composition :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Construction :
Welded
Diameter :
2.79mm
Series :
WW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 11 INCH
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Power Rating :
1W
Resistance :
1.47Ohm
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Feature :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
1W
Package / Case :
Axial
Datasheets
WW1FT1R47
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT1R47
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.47Ohm, Wirewound,