WW1FT196R
Mfr.Part #
WW1FT196R
Description
RES 196 OHM 1% 1W AXIAL
ROHS3 Compliant
Power Rating :
1W
EAR99
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Resistance :
196Ohm
Max Power Dissipation :
1W
Tolerance :
±1%
Composition :
Wirewound
Diameter :
2.79mm
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
Datasheets
WW1FT196R
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT196R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 196Ohm, Wirewound,