WW1FT187R
Mfr.Part #
WW1FT187R
Description
RES 187 OHM 1% 1W AXIAL
Resistance :
187Ohm
Diameter :
2.79mm
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
WW1FT187R
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT187R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 187Ohm, Wirewound,