WW1FT16R5
Mfr.Part #
WW1FT16R5
Description
RES 16.5 OHM 1% 1W AXIAL
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
1W
Published :
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Radiation Hardening :
No
Resistance :
16.5Ohm
Diameter :
2.79mm
FIXED RESISTOR
Datasheets
WW1FT16R5
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT16R5
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 16.5Ohm, Wirewound,