WW1FT162R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW1FT162R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 162 OHM 1% 1W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
WW
Feature :
Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
1W
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Axial, Through Hole
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
0.64 mm
Composition :
Wirewound
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.110Diax0.375L 2.79mmx9.53mm
Resistance :
162Ohm
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Factory Lead Time :
20 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 11 INCH
Datasheets
WW1FT162R
Stackpole Electronics, Inc. WW1FT162R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 162Ohm, Wirewound,