WW12XR200FTL
Mfr.Part #
WW12XR200FTL
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 0.2 OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminals :
2
Ratings :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Construction :
Chip
Subcategory :
Fixed Resistors
Walsin Technology Corporation
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
Package :
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Working Voltage :
200 V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Resistance :
200 mOhms
Features :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Technology :
METAL GLAZE/THICK FILM
Size Code :
Height - Seated (Max) :
0.030" (0.75mm)
Package Width :
1.6 mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated Temperature :
70 °C
Additional Feature :
LASER TRIMMBLE, RATED AC VOLTAGE(V): 200
Package Length :
3.1 mm
Product Status :
Active
Series :
WWxxX
Package Height :
0.6 mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.25 W
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Composition :
Thick Film
Datasheets
WW12XR200FTL
Walsin Technology WW12XR200FTL
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WWxxX Series, Thick Film, 200 mOhms, 0.25W, 1/4W, ±1%, -55°C ~ 155°C