WSR5R0250FEA
Mfr.Part #
WSR5R0250FEA
Description
RES 0.025 OHM 1% 5W 4527
Power Rating :
5W
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Working Voltage :
0.3536V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
25mOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
2.54mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Pbfree Code :
yes
Published :
Construction :
All-Welded
Case Code (Imperial) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
4527 J-Lead
Max Power Dissipation :
5W
Height Seated (Max) :
0.100 2.54mm
Radiation Hardening :
No
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Contact Plating :
Silver, Tin
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Silver (Sn96Ag4)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.455Lx0.275W 11.56mmx6.98mm