WSR3R0300FTB
Mfr.Part #
WSR3R0300FTB
Description
RES 0.03 OHM 1% 3W 4527
No
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.100 2.54mm
Height :
2.41mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
7 Weeks
Resistance :
30mOhms
Width :
6.98mm
Length :
11.56mm
4527 J-Lead
Number of Pins :
Series :
WSR
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
3W
Supplier Device Package :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.455Lx0.275W 11.56mmx6.98mm
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Max Operating Temperature :
275°C
Power Rating :
3W
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Datasheets
WSR3R0300FTB
Vishay / Dale WSR3R0300FTB
WSR Series, Metal Element, 30mOhms, 3W, ±1%, -65°C~275°C