WSR3R0249FTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSR3R0249FTA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
4527 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.0249 OHM 1% 3W 4527
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.100 2.54mm
Package / Case :
4527 J-Lead
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
24.9mOhms
Factory Lead Time :
7 Weeks
Series :
WSR
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power Rating :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.455Lx0.275W 11.56mmx6.98mm
Tolerance :
±1%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Composition :
Metal Element
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
3W
Max Operating Temperature :
275°C
Datasheets
WSR3R0249FTA
Vishay / Dale WSR3R0249FTA
WSR Series, Metal Element, 24.9mOhms, 3W, ±1%, -65°C~275°C