WSR2R3160FBA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSR2R3160FBA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
4527 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 0.316 OHM 1% 2W 4527
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Resistance :
316mOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.100 2.54mm
Supplier Device Package :
Published :
Series :
WSR
Power (Watts) :
2W
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.455Lx0.275W 11.56mmx6.98mm
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Package / Case :
4527 J-Lead
Max Operating Temperature :
275°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Composition :
Metal Element
Factory Lead Time :
7 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
2W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
WSR2R3160FBA
Vishay / Dale WSR2R3160FBA
WSR Series, Metal Element, 316mOhms, 2W, ±1%, -65°C~275°C