WSR21R000DTB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSR21R000DTB
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
4527 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES 1 OHM 0.5% 2W 4527
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
7 Weeks
Composition :
Metal Element
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.5%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Ratings :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
Resistance :
1Ohms
Power (Watts) :
2W
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Package / Case :
4527 J-Lead
Series :
WSR
Size / Dimension :
0.455Lx0.275W 11.56mmx6.98mm
Height Seated (Max) :
0.100 2.54mm
Max Operating Temperature :
275°C
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Radiation Hardening :
No
Datasheets
WSR21R000DTB
Vishay / Dale WSR21R000DTB
WSR Series, Metal Element, 1Ohms, 2W, ±0.5%, -65°C~275°C