WSLT2512R1800FEB
Mfr.Part #
WSLT2512R1800FEB
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Description
RES 0.18 OHM 1% 1W 2512
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Resistance :
180mOhms
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power (Watts) :
1W
Supplier Device Package :
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Width :
3.175mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Composition :
Metal Element
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
275°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Weight :
40.511469mg
Termination :
SMD/SMT
Length :
6.35mm
Series :
WSLT
Power Rating :
1W
Height :
635μm
Published :
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
WSLT2512R1800FEB
Vishay / Dale WSLT2512R1800FEB
WSLT Series, Metal Element, 180mOhms, 1W, ±1%, -65°C~275°C