WSLT2010R0500FEA18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSLT2010R0500FEA18
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.05 OHM 1% 1W 2010
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C~275°C
Ratings :
AEC-Q200
REACH SVHC :
Unknown
Case Code (Imperial) :
Series :
WSLT-HP
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Published :
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Composition :
Metal Element
Supplier Device Package :
Power Rating :
1W
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Resistance :
50MOhms
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vishay / Dale WSLT2010R0500FEA18
WSLT-HP Series, Metal Element, 50mOhms, 1W, ±1%, -65°C~275°C