WSLP1206R0180FEK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSLP1206R0180FEK
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.018 OHM 1% 1W 1206
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Metal Element
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Resistance :
18mOhms
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
WSLP
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Power (Watts) :
1W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
WSLP1206R0180FEK
Vishay / Dale WSLP1206R0180FEK
WSLP Series, Metal Element, 18mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C