WSLP0805R0240FEK
Mfr.Part #
WSLP0805R0240FEK
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 0.024 OHM 1% 1/2W 0805
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Resistance :
24mOhms
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Factory Lead Time :
32 Weeks
Datasheets
WSLP0805R0240FEK
Vishay / Dale WSLP0805R0240FEK
WSLP Series, Metal Element, 24mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C