WSLP0805R0150FTG
Mfr.Part #
WSLP0805R0150FTG
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 0.015 OHM 1% 1/2W 0805
Resistance :
15mOhm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
WSLP0805R0150FTG
Vishay / Dale WSLP0805R0150FTG
WSLP Series, Metal Element, 15mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C