WSLP0805R0140FTG
Mfr.Part #
WSLP0805R0140FTG
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 0.014 OHM 1% 1/2W 0805
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Resistance :
14mOhm
Datasheets
WSLP0805R0140FTG
Vishay / Dale WSLP0805R0140FTG
WSLP Series, Metal Element, 14mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C