WSLP0603R0210FEB
Mfr.Part #
WSLP0603R0210FEB
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 0.021 OHM 1% 0.4W 0603
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistance :
21mOhms
ROHS3 Compliant
Width :
762μm
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Weight :
2.012816mg
Factory Lead Time :
44 Weeks
Height :
584.2μm
Ratings :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
170°C
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
400mW
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Length :
1.524mm
Published :
Power Rating :
400mW
Case Code (Imperial) :
Series :
WSLP
Datasheets
WSLP0603R0210FEB
Vishay / Dale WSLP0603R0210FEB
WSLP Series, Metal Element, 21mOhms, 0.4W 2/5W, ±1%, -65°C~170°C