WSLP0603R0160FTG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSLP0603R0160FTG
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.016 OHM 1% 2/5W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Composition :
Metal Element
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Number of Terminations :
2
Series :
WSLP
Resistance :
16mOhm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.4W 2/5W
Datasheets
WSLP0603R0160FTG
Vishay / Dale WSLP0603R0160FTG
WSLP Series, Metal Element, 16mOhm, 0.4W 2/5W, ±1%, -65°C~170°C