WSL2816R0440FEH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL2816R0440FEH
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
RES 0.044 OHM 1% 2W 2816
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
2W
Package / Case :
Nonstandard
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Composition :
Metal Element
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
44mOhms
Size / Dimension :
0.280Lx0.165W 7.10mmx4.20mm
Ratings :
AEC-Q200
Series :
WSL
Power (Watts) :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Datasheets
WSL2816R0440FEH
Vishay / Dale WSL2816R0440FEH
WSL Series, Metal Element, 44mOhms, 2W, ±1%, -65°C~170°C