WSL2816R0270FEH
Mfr.Part #
WSL2816R0270FEH
Description
RES 0.027 OHM 1% 2W 2816
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power Rating :
2W
Supplier Device Package :
Resistance :
27mOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
635μm
Length :
7.11mm
Size / Dimension :
0.280Lx0.165W 7.10mmx4.20mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power (Watts) :
2W
Lead Free :
Lead Free
Width :
4.19mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Datasheets
WSL2816R0270FEH
Vishay / Dale WSL2816R0270FEH
WSL Series, Metal Element, 27mOhms, 2W, ±1%, -65°C~170°C