WSL2816R0100DEH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL2816R0100DEH
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
RES 0.01 OHM 0.5% 2W 2816
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Composition :
Metal Element
Package / Case :
Nonstandard
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Length :
7.11mm
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
2W
Power Rating :
2W
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Published :
Height :
635μm
Width :
4.19mm
Series :
WSL
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
170°C
Size / Dimension :
0.280Lx0.165W 7.10mmx4.20mm
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
10MOhms
Datasheets
WSL2816R0100DEH
Vishay / Dale WSL2816R0100DEH
WSL Series, Metal Element, 10mOhms, 2W, ±0.5%, -65°C~170°C