WSL2512R3300FEB
Mfr.Part #
WSL2512R3300FEB
Description
RES 0.33 OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power Rating :
1W
Length :
6.3mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
170°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Supplier Device Package :
Width :
3.2mm
Published :
Resistance :
330mOhms
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Datasheets
WSL2512R3300FEB
Vishay / Dale WSL2512R3300FEB
WSL Series, Metal Element, 330mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C