WSL2512R3300DEK
Mfr.Part #
WSL2512R3300DEK
Description
RES 0.33 OHM 0.5% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
6.35mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Radiation Hardening :
No
Width :
3.17mm
Max Operating Temperature :
170°C
Lead Free :
Lead Free
2512 (6432 Metric)
Military Standard :
Not
Resistance :
330mOhms
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±0.5%
Depth :
3.18mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
WSL2512R3300DEK
Vishay / Dale WSL2512R3300DEK
WSL Series, Metal Element, 330mOhms, 1W, ±0.5%, -65°C~170°C