WSL2512R2700JEA
Mfr.Part #
WSL2512R2700JEA
Description
RES 0.27 OHM 5% 1W 2512
Resistance :
270mOhms
Series :
WSL
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
1W
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Length :
6.35mm
Width :
3.17mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
1W
Max Operating Temperature :
170°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
WSL2512R2700JEA
Vishay / Dale WSL2512R2700JEA
WSL Series, Metal Element, 270mOhms, 1W, ±5%, -65°C~170°C