WSL2512R2200FEB
Mfr.Part #
WSL2512R2200FEB
Description
RES 0.22 OHM 1% 1W 2512
2512 (6432 Metric)
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power (Watts) :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
170°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Contact Plating :
Tin
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Resistance :
220mOhms
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power Rating :
1W
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Pins :
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Supplier Device Package :
Length :
6.3mm
1 (Unlimited)
Width :
3.2mm
Datasheets
WSL2512R2200FEB
Vishay / Dale WSL2512R2200FEB
WSL Series, Metal Element, 220mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C