WSL2512R2000JEK
Mfr.Part #
WSL2512R2000JEK
Description
RES 0.2 OHM 5% 1W 2512
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
Radiation Hardening :
No
Resistance :
200mOhms
Height :
635μm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power (Watts) :
1W
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
170°C
Series :
WSL
Length :
6.35mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Min Operating Temperature :
-65°C
AEC-Q200
Width :
3.17mm
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
1W
Datasheets
WSL2512R2000JEK
Vishay / Dale WSL2512R2000JEK
WSL Series, Metal Element, 200mOhms, 1W, ±5%, -65°C~170°C