WSL2512R1200FEB
Mfr.Part #
WSL2512R1200FEB
Description
RES 0.12 OHM 1% 1W 2512
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power Rating :
1W
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Series :
WSL
Max Operating Temperature :
170°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Number of Pins :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Case Code (Metric) :
Height :
635μm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Composition :
Metal Element
Length :
6.3mm
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Width :
3.2mm
Supplier Device Package :
Case Code (Imperial) :
Resistance :
120mOhms
Published :
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
1W
Datasheets
WSL2512R1200FEB
Vishay / Dale WSL2512R1200FEB
WSL Series, Metal Element, 120mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C