WSL2512R1100FEB
Mfr.Part #
WSL2512R1100FEB
Description
RES 0.11 OHM 1% 1W 2512
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Radiation Hardening :
No
Length :
6.35mm
Military Standard :
Not
Depth :
3.18mm
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
170°C
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
1W
Resistance :
110mOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
1W
Series :
WSL
Datasheets
WSL2512R1100FEB
Vishay / Dale WSL2512R1100FEB
WSL Series, Metal Element, 110mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C