WSL2512R0830FBA
Mfr.Part #
WSL2512R0830FBA
Description
RES 0.083 OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Height :
635μm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Length :
6.35mm
Power Rating :
1W
Width :
3.17mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Resistance :
83mOhms
Power (Watts) :
1W
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Max Operating Temperature :
170°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Supplier Device Package :
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Datasheets
WSL2512R0830FBA
Vishay / Dale WSL2512R0830FBA
WSL Series, Metal Element, 83mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C