WSL2512R0750FEB
Mfr.Part #
WSL2512R0750FEB
Description
RES 0.075 OHM 1% 1W 2512
Resistance :
75mOhms
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Width :
3.2mm
Number of Pins :
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Rating :
1W
Case Code (Metric) :
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Height :
635μm
Length :
6.3mm
Power (Watts) :
1W
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Supplier Device Package :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
170°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Published :
Datasheets
WSL2512R0750FEB
Vishay / Dale WSL2512R0750FEB
WSL Series, Metal Element, 75mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C