WSL2512R0620FTA
Mfr.Part #
WSL2512R0620FTA
Description
RES 0.062 OHM 1% 1W 2512
Tolerance :
±1%
Depth :
3.18mm
Composition :
Metal Element
Military Standard :
Not
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
170°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Height :
635μm
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
Resistance :
62mOhms
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Width :
3.17mm
Power (Watts) :
1W
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
6.35mm
Series :
WSL
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Datasheets
WSL2512R0620FTA
Vishay / Dale WSL2512R0620FTA
WSL Series, Metal Element, 62mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C