WSL2512R0540FEB
Mfr.Part #
WSL2512R0540FEB
Description
RES 0.054 OHM 1% 1W 2512
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-65°C
Ratings :
AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
1W
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
170°C
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Resistance :
54mOhms
Datasheets
WSL2512R0540FEB
Vishay / Dale WSL2512R0540FEB
WSL Series, Metal Element, 54mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C