WSL2512R0350FTB
Mfr.Part #
WSL2512R0350FTB
Description
RES 0.035 OHM 1% 1W 2512
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power Rating :
1W
Power (Watts) :
1W
Series :
WSL
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Length :
6.3mm
Height :
635μm
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Element
Max Operating Temperature :
170°C
Supplier Device Package :
Case Code (Metric) :
Published :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Width :
3.2mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
35mOhms
Datasheets
WSL2512R0350FTB
Vishay / Dale WSL2512R0350FTB
WSL Series, Metal Element, 35mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C