WSL2512R0300DEA
Mfr.Part #
WSL2512R0300DEA
Description
RES 0.03 OHM 0.5% 1W 2512
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
1W
Power Rating :
1W
Case Code (Metric) :
Series :
WSL
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Number of Pins :
Height :
635μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
6.4mm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Composition :
Metal Element
Max Operating Temperature :
170°C
Resistance :
30mOhms
Width :
3.2mm
Datasheets
WSL2512R0300DEA
Vishay / Dale WSL2512R0300DEA
WSL Series, Metal Element, 30mOhms, 1W, ±0.5%, -65°C~170°C