WSL2512R0280FEB
Mfr.Part #
WSL2512R0280FEB
Description
RES 0.028 OHM 1% 1W 2512
Tolerance :
±1%
Series :
WSL
Factory Lead Time :
8 Weeks
Power Rating :
1W
Contact Plating :
Tin
Metal Element
Max Operating Temperature :
170°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power (Watts) :
1W
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Resistance :
28mOhms
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Datasheets
WSL2512R0280FEB
Vishay / Dale WSL2512R0280FEB
WSL Series, Metal Element, 28mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C