WSL2512R0270FTA
Mfr.Part #
WSL2512R0270FTA
Description
RES 0.027 OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
170°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Length :
6.3mm
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
1W
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
27mOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Width :
3.2mm
Power Rating :
1W
Number of Terminations :
2
Height :
635μm
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Case Code (Metric) :
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
WSL2512R0270FTA
Vishay / Dale WSL2512R0270FTA
WSL Series, Metal Element, 27mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C