WSL2512R0250FTB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL2512R0250FTB
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.025 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Max Operating Temperature :
170°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Supplier Device Package :
Series :
WSL
Power (Watts) :
1W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
25mOhms
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Metal Element
Datasheets
WSL2512R0250FTB
Vishay / Dale WSL2512R0250FTB
WSL Series, Metal Element, 25mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C