WSL2512R0150FEK18
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL2512R0150FEK18
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.015 OHM 1% 2W 2512
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Supplier Device Package :
Series :
WSL-HP
Composition :
Metal Element
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
2W
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
1W
Resistance :
15mOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Datasheets
WSL2512R0150FEK18
Vishay / Dale WSL2512R0150FEK18
WSL-HP Series, Metal Element, 15mOhms, 2W, ±1%, -65°C~170°C