WSL2010R4990FTB
Mfr.Part #
WSL2010R4990FTB
Description
RES 0.499 OHM 1% 1/2W 2010
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Pins :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
499mOhms
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Height :
635μm
Max Operating Temperature :
170°C
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-65°C~170°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
2.5mm
Case Code (Imperial) :
Series :
WSL
Published :
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±1%
Length :
5mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Supplier Device Package :
Datasheets
WSL2010R4990FTB
Vishay / Dale WSL2010R4990FTB
WSL Series, Metal Element, 499mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C