WSL2010R4000FTA
Mfr.Part #
WSL2010R4000FTA
Description
RES 0.4 OHM 1% 1/2W 2010
Factory Lead Time :
14 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Length :
5mm
Max Operating Temperature :
170°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
WSL
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Width :
2.5mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Composition :
Metal Element
Case Code (Metric) :
Resistance :
400mOhms
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Published :
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Datasheets
WSL2010R4000FTA
Vishay / Dale WSL2010R4000FTA
WSL Series, Metal Element, 400mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C