WSL2010R4000FEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WSL2010R4000FEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.4 OHM 1% 1/2W 2010
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Depth :
2.54mm
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
440mV
Composition :
Metal Element
Voltage - Rated AC :
440mV
Height :
635μm
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Contact Plating :
Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Series :
WSL
Resistance :
400mOhm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Published :
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Power Rating :
500mW
Datasheets
WSL2010R4000FEA
Vishay / Dale WSL2010R4000FEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WSL Series, Metal Element, 400mOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C