WSL2010R2700FTA
Mfr.Part #
WSL2010R2700FTA
Description
RES 0.27 OHM 1% 1/2W 2010
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Height :
635μm
Resistance :
270mOhms
Power Rating :
500mW
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Published :
Length :
5mm
Width :
2.5mm
Termination :
SMD/SMT
Series :
WSL
Package / Case :
2010 (5025 Metric)
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Number of Pins :
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Max Operating Temperature :
170°C
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
WSL2010R2700FTA
Vishay / Dale WSL2010R2700FTA
WSL Series, Metal Element, 270mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C