WSL2010R2500DTB18
Mfr.Part #
WSL2010R2500DTB18
Description
RES 0.25 OHM 0.5% 1W 2010
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
170°C
Composition :
Metal Element
Min Operating Temperature :
-65°C
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.5%
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
WSL-HP
Factory Lead Time :
14 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Power (Watts) :
1W
Resistance :
250mOhms
Datasheets
WSL2010R2500DTB18
Vishay / Dale WSL2010R2500DTB18
WSL-HP Series, Metal Element, 250mOhms, 1W, ±0.5%, -65°C~170°C