WSL2010R1800FEB
Mfr.Part #
WSL2010R1800FEB
Description
RES 0.18 OHM 1% 1/2W 2010
Stock
63
In Stock :
63
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
300mV
Height :
635μm
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
18 Weeks
Supplier Device Package :
2010
Depth :
2.54mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.035 0.89mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
WSL
REACH SVHC :
No SVHC
Resistance :
180mOhms
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Published :
2016
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
300mV
Max Operating Temperature :
170°C
Size / Dimension :
0.200Lx0.100W 5.08mmx2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
2.5mm
Length :
5mm
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-65°C~170°C
Composition :
Metal Element
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
500mW
Datasheets
WSL2010R1800FEB
Vishay / Dale WSL2010R1800FEB
WSL Series, Metal Element, 180mOhms, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~170°C